Ліворуч унизу олівцем авторський напис: 22. Далисменъ-Мула аулье. Далісмен-Мула-аульє (могила святого Далісмена) розташована в центральній частині Північного Актау на Мангишлаці, поблизу гори Чиркалатау.
Напис, що зберігся на стіні могили, свідчить про те, що тут поховано султана. На малюнку могилу зображено праворуч. Крім двох списів і зеленого куща тамариску, на ній видно верблюжі черепи і роги архара, що приносили казахи в жертву на честь святого.
Сам художник сидить і малює біля входу в печеру, в якій, за легендою, жив Далісмен. Перед ним пара коней темної і світлої масті. Цих коней бачимо на інших малюнках Шевченка, виконаних у Каратауській експедиції. У степу Шевченко бачив багато таких могил, опис яких залишив у своєму "Щоденнику": "Туркменцы и киргизы святым своим (аулье) не ставят, подобно батырям, великолепных абу (гробниц), на труп святого наваливают безобразную кучу камней, набросают верблюжьих, лошадиных и бараньих костей. Остатки жертвоприношений. Ставят высокий деревянный шест, иногда увенчанный копьем, увивают этот шест разноцветными тряпками, и на том оканчиваются замогильные почести святому". Колорит малюнка побудовано на зіставленні холодних і теплих тонів, використанні світлових ефектів: сонячне світло, проникаючи крізь отвір всередину печери, контрастує з темрявою.
|